Jak zvniklo Non dubito quien

Asi jako každé dítě jsem si vlastního psa přála už v dětství. Bohužel tenkrát nebylo mé přání vyslyšeno. A tak jsem o pořízení psa začala reálně uvažovat až v prvním zaměstnání.

Nejdříve jsem přemýšlela jakého pejska bych vlastně chtěla. Uvažovala jsem nad plemeny jako je Zlatý retrívr, Německý ovčák nebo Canarian podenco. Vždy jsem toužila po retrívrovi, ale nechtěla jsem se vzdát myšlenky aktivního psa, který by semnou mohl běhat u koní. Nechci tím říct, že by retrívr nebyl aktivní, ale jako vhodného adepta na vyjížďky ho nepovažuji. Hledala jsem tedy kompromis mezi psem, co by nelezl po zdech a zároveň zvládl náš aktivní styl života.

S Australákem jsem se prvně setkala ve filmu „Šílený Max“. 

  V té době jsem se domnívala, že se jedná o velmi povedeného křízence. Časem se však ukázalo, že oným psem byl právě Australský honácký pes.  Začala jsem shánět více infromací o tomto plemeni. Zjistila jsem, že tento bláznivý pes by mohl mé povaze vyhovovat. Po získání dalších a dalších informací jsem se utvrdila, že je to ta správná volba.

Následovalo hledání konkrétní chovatelské stanice, která se zabývá chovem těchto psů. Neměli jsme ponětí, jak správného psa vybrat. Hledali jsme šťěně od zdravých rodičů, aby i ono samo mělo předpoklad plného zdraví. Náhoda nás zavedla k Evě Dědičové a její feně – CARA MIA. Tou dobou měly hojný vrh o osmi štěňatech, a tak jsme měli o čem přemýšlet. V momentě, kdy se k nám nahrnulo osm roztomilých šťěnátek toužících po naší pozornosti, jsme byli zaskočeni. Nevěděli sme si rady, které z těch úžasných stvoření vybrat.  Po hodině mazlení a blbnutí se štěňátky jsme se odebrali ke stolu na čaj. A v ten moment nás zaujalo štěně, ležící v ohrádce se zkříženými packami a pohledem upřeným na nás. Byl to divoký uzlíček se zvláštně vybarvenou hlavičkou, která náramně vzbuzovala dojem srostlého obočí.

Bylo rozhodnuto a o týden později jsme si onu Chelsinku vezli domů. Převoz do nového doma zvládla na jedničku a z malého roztomilého šťěňátka se začala klubat aktivní mladá psí slečna. Začali jsme navštěvovat nedalekou psí školku a Chelsea se ukázala jako skvělý parťák jak na poslušnost, tak na psí sporty.  Bohužel vlivem špatného výběru školky jsme Chelsee neposkytli úplně ideální společníky na socializaci, a tak je dodnes Chelsea vedle cizích fen nejistá a projevuje se vrčením a naježením srsti. Při správném vedení se však brzy spřátelí a ráda se s druhým psem proběhne.  Začali  jsme tedy znova na lepším místě, tentokrát s pozitivní motivací a klikrem. Zanedlouho  jsme se naučili různé triky, jako je podávání pacek, slalom, otočky, či chůzi u nohy. Protože Chelseu očividně baví tato metoda výcviku, neustále rozšiřujeme náš repertoár. Je to velmi pozorný a snaživý pes.

Když Chelsea povyrostla, vydali jsme se na popud chovatelky na několik výstav. Zpočátku se nám moc nedařilo, neboť jsme neměli žádné zkušnosti a nepředvedli psa v kruhu tak, jak by se slušelo. Zapojili jsme přípravy na výstavu do běžného cvičení a první úspěchy se dostavily.  Časem jsme se odhodlali k účasti na bonitaci. Chelsea splnila požadovaná kritéria a byla tak úspěšně zařazena do chovu.

Její největší radostí vůbec je házení míčků, které dohání, navzdory své velikosti, až neuvěřitelnou rychlostí. Když nemáme na vycházce žádný míček, vybere si široko daleko ten největší klacek a táhne jej s sebou, dokud jí síly stačí.  Další velmi oblíbenou činností jsou vodní hrátky. Nejdříve váhá a snaží se hračku zahrabat do vody, ale po chvíli se osmělí a skáče do vody přímo ze břehu. Australák je akční pes a zabaví jej jakákoliv aktivita od agility, přes běhání u kola, až po pasení ovcí.

Kouzlo pasení jsme objevili na začátku roku 2017.  Seznámili jsme se s Evou Štemberovou, která nás do pasení ovcí zasvětila. Už při prvním setkání Chelsea věděla co má dělat a bylo vidět, že je ve svém živlu. Bohužel jsme pasení museli kvůli štěňátkům přerušit, a tak jsme začínali znova na konci téhož roku. Žasla jsem při pohledu na Chelsinku, která se u ovcí měnila v toho nejšťastnějšího psa na světě. Chelsea si to prostě rozhodla sama, pasení bude naše 🙂 (Více info na stránkách)

Neskutečně si Chelsinky vážím ve všech směrech, a proto jsem se rozhodla pro její uchovnění .

Doufám, že tu s námi bude mnoho mnoho let ♥.